Sdílet na Facebooku

Lev je nejenom šelma ale i Bulharská měna

Bulharský lev (neboli 1 BGL, který se skládá ze 100 stotinek) je oficiální měnou Bulharské republiky. Při dovolené v Bulharsku se tak výměně peněz do této měny nevyhnete. Dobrou zprávou je, že kurz je poměrně stabilní a pohybuje se většinou kolem 15 Kč za 1 lev. Stejně jak už to v turistických letoviscích bývá v některých hotelech nebo v autopůjčovnách lze platit také v eurech nebo dolarech.

Poměrně nepříjemnou věcí jsou naopak dvojí ceny. V Bulharsku se běžně můžete setkat s rozdílnými cenami – jednou nižší pro místní a druhou vyšší pro cizince. I přesto je ale dovolená v Bulharsku mnohem levnější, než jinde vzhledem k naší větší kupní síle.

Výměna peněz je možná jako kdekoliv jinde. Doporučuje se využiti hlavně služeb bank a oficiálních směnáren. Tyto instituce v naprosté většině berou i české koruny i když v ne moc výhodném kurzu, takže se přesto doporučuje měnit mezinárodní měny, především euro a dolar. Dnes už je také naprosto běžné, že si můžete peníze rovnou vyzvednout v bankomatu pokud máte některou z mezinárodních platebních karet.

Běžně se vám také může stát, že směnárníci odmítnou vyměnit poškozenou bankovku (tedy: popsanou, natrženou, zmačkanou nebo jinak poškozenou bankovku) takže si pečlivě hlídejte jaké peníze se vám dostanou do ruky. Jako kdekoliv jinde se nedoporučuje měnit peníze někde na ulici. Místní vám sice nabídnout lepší kurz, ale díky hbitým rukou vám stejně nakonec podstrčí méně bankovek. Takže tady platí obzvláště velký vykřičník!

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.