Sdílet na Facebooku

Burgas – centrum jihu Černého moře

Starodávné přístavní město Burgas patří od pradávna mezi jedno z nejdůležitějších měst v regionu. O tom svědčí už jen to, že se svými 212.000 stálými obyvateli řadí za čtvrté největší město Bulharska. Burgas je město mnoha tváří a tak i když dnes budí dojem moderního průmyslového města s velkým zázemím chemického průmyslu a ropnou rafinérii. Přesto se jedná také o město s tisíciletou historií a velkou nabídnout zajímavých muzeií (např. Historické nebo Archeologické, které představují historii kraje) nebo Nadmorski park, což je oáza zeleně plná záhonů a fontán, kde můžete posedět v kavárně a kochat se výhledem na moře.

Burgas si nemá takové množství památek jako okolní města, ale i přesto se v něm za dlouhou dobu jeho osídlení zachovala mnoho památek z různých historických epoch. O jeho bohaté historii se můžete přesvědčit v tomto krátkém souhrnu: dnešní Burgas založili už staří Řekové, pod názvem Pirgos. Stalo se tak hlavně díky tomu, že místo budoucího Burgasu je strategicky velmi významné; sídlila zde vojenská posádka a byl zde i významný přístav.

  

Ve 14. století zde Osmané zřídili vojenskou pevnost; v 17. století už tu žilo 3000 lidí a město dostalo konečně svůj dnešní název. Moderní přístav vznikl v letech 1894 – 1903, díky němu rozkvetl obchod a město se stalo centrem celé oblasti. V roce 1903 sem také dorazila železnice, vznikly nové závody na zpracování ropy a později i výrobu chemických látek. V minulém století tu bylo založeno i několik univerzit a zóna volného obchodu. Po pádu socialismu se zde začala výrazněji rozvíjet i turistika. V Burgasu je i mezinárodní letiště.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.