Sdílet na Facebooku

Letovisko Balčik

Balčik je bulharské město, které se na mapě Bulharska nachází na severovýchodě země. Je to oblíbené letovisko, který tvoří severní hranici Zlatých písků. Metropole Varna je odtud vzdálená pouhých 30 kilometrů na sever.V současné době má město Balčik přes 12 200 obyvatel v létě tento počet ale o hodně roste díky mnoha návštěvníkům a turistům. Pobřeží kolem Balčiku je hodně skalnaté a kopcovité, čímž město dostává unikátní atmosféru.

Pláže města Balčik

Dějiny města Balčik jsou velmi bohaté. Původ města sahá až do starověku, kdy se obec jmenovala Crunoi. Později dostala obec jméno Dionýsopolis. Současný název obce Balčik je odvozen od slova bláto, které v minulosti zaplavilo starý přístav. Nemusíte se však obávat, na bláto v současnosti v Balčíku nenarazíte. Dějinnou zajímavostí je, že mezi světovými válkami patřila obec Rumunsku. Nyní je však Balčik opět součásti Bulharska.

Černé moře v Balčiku    Pohled na město Balčik

V současné době je Balčik příjemné přímořské letovisko nad širokým zálivem. Hlavní část města je situována v kopcích, odkud je příjemný výhled na moře. Scenérie města je velmi malebná, neboť okolí města zdobí vápencové skály, které občas přecházejí do bizarních útvarů. Celé letovisko je hodně fotogenické, takže si zde uděláte celou řadu krásných a romantických snímků.
Balčik je pro turisty docela levná turistická destinace, protože letovisko není obsypané drahými a luxusními hotely. Zdejší ceny jsou mnohem lákavější a příznivější než například ve známém letovisku Zlaté Písky. Balčik je tak ideálním místem především pro ty, kteří nechtějí příliš drahou a luxusní dovolenou.

Jedna z obyčejných ulic Balčiku

Obchůdky se suvenýry a věcmi na pláž    Centrum města Balčik

Bezprostřední okolí Balčiku je velmi příjemné a pěkné. Z okolních míst doporučujeme udělat si krátkou zdravotní procházku k sídlu královny Marie, což byla rumunská královna. Panovnice Marie si dala u moře vybudovat pěkný dům s minaretem. Tuto pamětihodnost najdete zhruba dva kilometry západně od města po pobřeží. Jedná se o značně navštěvovanou památku, která se ještě může pochlubit botanickou zahradou a vodopádem.

Pohled na pobřeží kolem města

Královnin dům se štíhlým minaretem je místními obyvateli nazýván „dvorec“. Návštěva památky je zpoplatněna, při vstupu do areálu je potřeba zakoupit si dva lístky. Jeden lístek platí do botanické zahrady, druhý pak do dvorce. V botanické zahradě, která je postavena ve svahu se můžete obdivovat místním kaktusům a vzrostlým palmám. Nad horní pokladnou pak čekejte místní stánkaře, kteří vám budou nabízet zdejší suvenýry a pohlednice. V této uličce plné prodejců si rovněž můžete koupit osvěžující zmrzlinu.

Lodě zakotvené v Balčiku    Královský dvorec v Balčiku

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.