Sdílet na Facebooku

Letovisko Černomorec

Černomorec je pobřežní městečko a oblíbené letovisko v jihovýchodním Bulharsku. Trvale zde žije 2.234 obyvatel. Administrativně je obec součástí občiny Sozopol v burgaské oblasti. Krásné historické město Sozopol se ostatně nachází na druhé straně zálivu vzdálené pouhých 7 kilometrů. Daleko není ani hlavní město oblasti Burgas a to asi 24 kilometrů na severozápad.

Černomorec  se nachází v jižní části burgaského zálivu, který je největším zálivem bulharského pobřeží Černého moře. Obec byla založena roku 1728. Zajímavé je, že až do roku 1951 se obec nazývala Sveti Nikola (Свети Никола, „Svatý Mikuláš“, nebo řecky Άγιος Νικόλαος, Agios Nikolaos). Pojmenování po křesťanském světci ale nebylo moc pochuti komunistickým funkcionářům a tak obec musela změnit jméno na neutrální Černomorec. Zajímavé také je, že plnohodnotná městská práva získal Černomorec teprve 2. prosince 2009.

  

Černomorec se rozkládá na nízkých zvlněných svazích pohoří Strandža. Asi 5 kilometrů východně od města leží největší bulharský ostrov Svatý Ivan (má 900 x 500 metrů). Městečko má hodně moderní ráz, kromě pravoslavného chrámu zasvěceného patronu města Svatému Mikuláši zde nehledejte žádné větší památky. Náměstíčko v centru městečka je opravdu malé obklopené jen pár obchůdky.

Na severním okraji města se nachází místní pláž. Ta je dlouhá asi kilometr, písčitá a hezky čistá. Bohužel v některých místech je poměrně úzká. Po straně se nachází také malý městský přístav, který ale slouží opravdu jen těm nejmenším osobním loďkám. Východní pobřeží města směrem do otevřeného moře pak pokrývají louky s skalnaté pobřeží, takže zde koupání není možné.

  

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.