Sdílet na Facebooku

Letovisko Sozopol

Sozopol (bulharský : Созопол) je starobylé přímořské městečko, které se je situováno přibližně 35 km jižně od Burgasu na pobřeží Černého moře. Trvale zde žije pouhých 5.753 obyvatel, ale o letní sezonu je toto číslo potřeba několikrát vynásobit díky davům návštěvníků. Sozopol je totiž jedním z nejoblíbenějších přímořských letovisek v Bulharsku.

Kromě nádherných písčitých pláží je město známé také pro svůj filmový festival Apollonia, který se koná na začátku září. Jméno Apollonia je odvozeno od původního starověké jméno města.

Sozopol je jedním z nejstarších měst na bulharském (dříve thráckém) pobřeží. První osídlení na tomto místě se datuje do doby bronzové. Našly se zde památky spadající do doby až 2 tisíce let před našim letopočtem, které však byly z větší části zatopeny mořem. Přesto se potápěčům podařilo vyzvednout spoustu zajímavé keramiky, kostěných i kamenných nástrojů. První opravdové městečko zde podle všeho vzniklo kolem roku 610 př.nl.

Velmi záhy se město rozrostlo a stalo se z něj důležité centrum obchodu a námořní přístav, který obchodoval s takřka celým antickým světem (Miletus, Athény, Korint, Heraclea Pontica a ostrovy Rhodos, Chios, Lesbos, atd.). To se promítlo i do symbolu města, kterým je kotva. Další historie už pro město nebyla tolik příznivá, protože stejně jako zbytek dnešního území Bulharska byl Sozopol pod nadvládou okolních velmocí, nejdříve byzantské a následně osmanské říše. Teprve v 19. století připadl Sozopol nezávislému Bulharsku. Během balkánských válek (1912 – 1913), pak byli obyvatelé jiných národností (především Řekové) vyhnání a město plně osídlili Bulhaři.

Dnes je Sozopol nádherné město s historickým jádrem skládající se ze spousty malebných často ještě dřevěných domů. Úzké a křivé uličky to je starý Sozopol. Navíc se část pobřeží starého města nahází na skále, která je třeba i několik desítek metrů vysoká.

Sozopol má také ohromný téměř kilometr dlouhý přístav, který spojuje město po úzké hrázi s nedalekým ostrůvkem. Je očividné, že by se do takovéhoto přístavu vešlo ještě více lodí, než je zde nyní.

Přímo v novější části města se pak nacházejí dvě celkem velké a široké písčité pláže. Jedna je dlouhá půl kilometru a ta druhá více, než jeden kilometr. Směrem na východ se pak táhne hustá řada hotelových komplexů a bungalovů a to přesto, že pláže už se zde zužují až úplně zmizí a opět převládnou skály.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.