Sdílet na Facebooku

Město Pomorie obklopené vodou

Pomorie (bulharsky Поморие) je město a oblíbené letovisko na jihovýchodě Bulharska, které se nachází 20 kilometrů od Burgasu. Město je velmi zajímavé, protože leží na velmi úzkém skalnatém poloostrově na vrcholu Burgaského zálivu. Z druhé strany k městu přiléhá extrémně slané Pomorijské jezero, nejsevernější z Bulharských jezer. Pomorie je tak vlastně ze všech stran obklopeno vodou a s pevninou město spojují jenom dva úzké koridory.

Přitom se jedná o poměrně velké město s 14 600 obyvatel (k roku 2005). Pomori bylo založeno už starými Řeky a rychle se stalo společně s Nesebarem centrem regionu. Město mělo mnoho názvů i pánů. Z starořecké kolonie se stalo římské centrum, pak se dostalo pod nadvládu Byzantské a později Osmanské říše. Nakonec vzniklo svobodné Bulharsko a v roce 1934 bylo město přejmenováno na Pomorie z bulharského „po-“ (v tomto smyslu „blízko“) a „more“ („moře“).

   

Ve město je spousta památek a zajímavých staveb a tak hlavně v centru má Pomorie velmi příjemnou atmosféru. Na jihu města se nachází přístav a lodní doky. Hned vedle je velký moderní hotel Paradise a za ním vede široká promenáda, ze které se rozbíhají cesty do dalších důležitých částí města. Například na výhod na konec poloostrova, kde se pak nacházejí velmi zajímavé staré dřevěné domy. Na severní straně města se pak nachází písčitá pláž. Vzhledem k tomu, že se pláž nachází blízko centra města a jinde se zde koupat nedá, tak je zde v létě opravdu hlava na hlavě.

   

Nicméně kdyby vás koupání omrzelo, tak se můžete vydat na prohlídku některé ze zajímavých zdejších památek, jako například:

  • Městské muzeum a galerie
  • Muzeum soli
  • Starobylá thácká hrobka (3. století n. l.)
  • Tradiční dřevěné domy z 19. století
  • Kostel narození nejsvětější Matky Boží (1890)
  • Kostel proměnění Páně
  • Klášter sv. Jiří
  • Javorovy kameny

Mapa Pomorie + kliknutím zvětšíte

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.