Sdílet na Facebooku

Město Primorsko

Primorsko (bulharsky Приморско) je pobřežní město v jihozápadním Bulharsku v burgaské provincii. Od centra regionu města Burgasu leží 35 kilometrů vzdušnou čarou a asi 52 km po silnici. Primorsko je oblíbené turistické letovisko, kde se průměrná teplota v červenci stabilně drží na 27°C. Město leží na poloostrově vybíhajícím do moře a je obklopeno z každé strany přes 2 kilometry dlouhými písčitými plážemi. Pláže jsou opravdu krásné a široké a tak se uvádí, že dohromady mají plochu až neuvěřitelný jeden kilometr čtvereční.

Samotné město má přitom jenom 3.685 stálých obyvatel (k 15.06.2010). Primorsko není žádné historické město se spoustou památek, ale turistické letovisko, které žije v rytmu turistické sezóny a pravidelnými letními migracemi turistů za teplem a vodou. V Primorsku se nachází spousta hotelů, především těch menších a středně velikých. Je zde také celkem hodně apartmánů. Většina budov jsou především nižší paneláky kolem pěti pater. Ve středu města se nachází náměstí na kterém jsou v sezóně pouťové atrakce a stánky.

  

Pokud se ze středu města vydáte na západ, tak dojdete až k velkému akvaparku The Aqua-planet, kde si především děti můžou zablbnout na mnoha tobogánech, skluzavkách a dalších atrakcích.

Pokud byste naopak šli z náměstí na východ, tak půjdete směrem na vrchol poloostrova, na kterém Primorsko leží. Zde si můžete prohlédnout nejstarší část města. Je zde poměrně hezký kostelík i některé celkem romantické uličky. A když už nic, tak se alespoň můžete projít po promenádě, která vede po kamenné hrázi po pobřeží kolem celého poloostrova.

Co se týká historie tak pozůstatky osídlení zde sahají až do doby kamenné. Četné pozůstatky a archeologické nálezy se pak datují do 1 a 2 tisíciletí před našim letopočtem. Ve středověku zde byly zbudovány hrady a pevnosti (například pevnost Ranouli). Pod nadvládou Osmanské říše zde vedli důležité obchodní stezky. Zdejší kraj ale nebyl nijak hustě osídlen.

Hotely v Primorsku

Primorsko je doslova hotelové město. Jsou tu na každém rohu. Jenže jak vlastně vybrat ten nejlepší hotel? S tím vá pomůže magazín Hotelove.cz.

Moderní Primorsko tak jako ho známe dnes pak bylo založeno v roce 1879 čtyřmi rodinami z Zabernovo a Balgari. V roce 1953 bylo Primorsko prohlášeno za národní přímořské letovisko. Velmi rychle se zde začal rozvíjet cestovní ruch. Zajímavostí je, že po roce 2000 se Primorsko stalo jedním z nejrychleji rostoucích měst v Bulharsku. Uvádí se například že, mezi prosincem 2004 a červnem 2005 se Primorsko rozrostlo o 13,5% obyvatel. Do Primorska se tak čím dál více lidí odstěhovává na trvalo.

  

Poslední zajímavostí je, že Primorsko je někdy považováno doslova za Českou kolonii. Skutečně sem jezdíme častěji na dovolenou, než na jiná místa v Bulharsku. To má velkou výhodu, že s tím místní počítají a tak zde v mnoha hotelích není problém se domluvit česky nebo si v některých restauracích vybrat z českého jídelního lístku.

Mapa Primorska + klinutím zvětšíte

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.